وی افزود: از ۱۴ فصلی که در قانون اساسی وجود دارد یک فصل آن مربوط به قوه مقننه است که مربوط به مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان می‌شود. نماینده مجلس باید اسلام را بشناسد و هر جایی که دید مسئله‌ای بر خلاف اسلام است را تصویب نکند.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: اگر در مجلس نمایندگانی حضور پیدا کنند که به ولایت فقیه اعتقاد و التزام نداشته باشند این خلاف قانون اساسی است. حفظ استقلال کشور برای نماینده بسیار مهم است. متاسفانه بعضی از آقایان بحث‌هایی درخصوص توسعه می‌کنند برای استقلال بهایی قائل نمی‌شوند که در آن نگاه غربی به توسعه اصل است

حسینی اضافه کرد: در دورانی که بنده نماینده مجلس بودم مطالباتی در رابطه با مشکلات مردم به مسئولان مطرح می‌شد و وقتی دلیل مشکلات را می‌پرسیدیم کاهش قیمت نفت را بهانه می‌کردند. انگار برخی از طیف‌های سیاسی وقتی روی کار می‌آیند قیمت نفت هم سقوط آزاد می‌کند و این هم از کرامات آنها است.

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی اظهار داشت: برخی جریانات سیاسی با صراحت قانون اساسی را زیر پا می‌گذارند مانند بحث شورای رهبری که توسط آقای هاشمی مطرح شد.اینکه در آستانه انتخابات بخواهیم یک التهاب‌آفرینی درون جامعه ایجاد کنیم چه معنایی دارد.

وی گفت: رئیس‌‌جمهور می‌گوید بحث نظارت در انتخابات را به احزاب و مردم واگذار کنید در صورتی که این نظارت طبق قانون با شورای نگهبان است. ما در مجالس ۹گانه متاسفانه نمایندگانی داشتیم که منافع خود و باند و دسته‌شان را به منافع ملی و منافع مردم ترجیح داده‌اند در صورتیکه یک نماینده باید منافع ملی را در اولویت قرار دهد.

وزیر سابق ارشاد خاطرنشان کرد: مدیران ما باید برای رفع مشکلات مردم تا می‌توانند تلاش کنند ولی متاسفانه در بین مدیران ما هستند کسانی که ده‌ها شرکت به نام آنها ثبت شده است و این شائبه وجود دارد که مدیری که در رفاه کامل باشد و چندین شرکت داشته باشد چگونه می‌تواند درد مردم را متوجه شود. در همین قراردادهای نفتی هم که بسته می‌شود برخی از شرکت‌های این افراد را دخیل کرده‌اند.

حسینی در ادامه با بیان اینکه نمایندگان مجلس باید بر مواضع خود پایبند باشند تاکید کرد: وقتی دوم خرداد ۷۶ شد یکسری از نمایندگان مسیر خود را عوض کردند. ما نمایندگان مجلس نباید نان به نرخ روز باشند.

وزیر سابق ارشاد ادامه داد: کسانی که به مجلس می‌روند باید تخصص کافی و لازم را داشته باشند یا حداقل در یک رشته متخصص باشند تا بتوانند مصالح کشور و مسائل مختلف را مورد ارزیابی قرار دهند. به طور مثال اکنون ما بحث برنامه ششم توسعه را داریم. اگر نمایندگان مجلس تخصص کافی را نداشته باشند چگونه می‌توانند این مسئله مهم را مورد ارزیابی قرار دهند.

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی با اشاره به اتفاقات سال ۷۶ ادامه داد: ضعف اساسی در سال ۷۶ این بود که ناطق نوری خودش را دنباله‌رو و پادوی هاشمی رفسنجانی مطرح کرد. آن زمان مردم به دنبال تغییر بودند و نمی‌خواستند روندی که در دوره کارگزاران وجود داشت ادامه پیدا کند به همین دلیل به رقیبب ناطق رأی دادند.

حسینی گفت: نماینده مجلس نباید وامدار دولت باشد اگر فردی وامدار دولت باشد نمی‌تواند استدلال‌های خودش را بیان کند. اینکه روحانی می‌گوید مجلس آینده باید مجلس اعتدالیون باشد شائبه‌هایی را ایجاد می‌کند و امیدواریم این گونه نباشد که ما احساس می‌کنیم. زیرا اگر مجلس مستقل نباشد کشور با مشکلات زیادی روبرو می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به قراردادهای جدید نفتی گفت: اگر مجلس فعلی و آینده نظارت دقیق و کافی روی این قراردادها نداشته باشد ممکن است در آینده کشور با مشکلات جدی روبرو شود و آن زمان دوباره یک عده‌ای مانند ماجرای کرسنت بگویند کسی حق ندارد در رابطه با این قراردادها چیزی بگوید و یا نظری بدهد.

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی با اشاره به به فرجام رسیدن برجام گفت: برجام به نتیجه رسید ولی اجرای آن مشروط است و ۹ بند نیز مقام معظم رهبری اضافه کرده‌اند که باید اجرا شود. حال چه کسی باید این نظارت را انجام دهد. مگر غیر از این است که مجلس به عنوان نماینده مردم باید نظارت کافی را بر این مسئله داشته باشد حال اگر مجلسی در آینده تشکیل شود که قدرت کافی را نداشته باشد در این بخش هم به مشکل برخواهیم خورد.

وزیر سابق ارشاد تاکید کرد: ما نمی‌توانیم مجلس را به دست نمایندگانی بسپاریم که بخواهند در آن دوره کارآموزی خود را بگذراند که تخصص و قدرت لازم را داشته باشند و پایبندی آنها به نظام و مردم مشخص باشد.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات و معضلات اجتماعی و اقتصادی در کشور افزود: اگر نمایندگان مردم در مجلس درد ملت را احساس نکنند چگونه می‌توانند به فکر درمان آن باشند. کسانی باید در مجلس حضور پیدا کنند که با مشکلات مردم آشنا باشند و بتوانند برای رفع آن اقدام کنند.

حسینی اضافه کرد: متاسفانه کسانی امروز شعار آرامش می‌دهند که در زمانی که مجلس را در دست داشتند دیدیم که چه جنجال‌هایی آفریدند و چه مشکلاتی ایجاد شد.

حسینی خاطرنشان کرد: عده‌ای می‌گویند که در انتخابات رقابت وجود ندارد که اینطور نیست. طبق آماری که اعلام شده مشخص شد برای هر کرسی مجلس ۲۰ نفر باید رقابت کنند که این نشان می‌دهد رقابت در انتخابات بسیار جدی است.

وی افزود: عده‌ای می‌گویند که رد صلاحیت‌ها براساس سلیقه صورت گرفته است. برخی از اصلاح‌طلبان نیز می‌گویند که فقط ۳۰ نفر از اصلاح‌طلبان در کشور تایید شده‌اند ولی اخیرا آقای عارف گفته است که ما برای تمام کرسی‌های مجلس نماینده معرفی می‌‌کنیم. اینها تناقضاتی است که وجود دارد.

حسینی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان اضافه کرد: نظارت در انتخابات در اکثر کشورها وجود دارد و اینطور نیست که در کشورهای دیگر اجازه دهند هر فردی وارد مجلس یا بتوان رئیس جمهور شود. هیچ کس هم حاضر نیست که افراد بی‌صلاحیت وارد مجلس شوند.

وی ادامه داد: برخی کشورها مانند عربستان امروز به انتخابات ما ایراد می‌گیرند در صورتی که کشوری مانند عربستان خودش اصلا انتخابات ندارد.

حسینی افزود: یک نقطه ضعف بزرگ اصلاح‌طلبان این است که ضعف‌های خود را نقد نکردند. شما ببینید چه افرادی در طیف اصلاح‌طلبان وجود داشت که امروز به دلایل مختلف از کشور گریخته‌اند و در خارج از کشور علیه نظام و انقلاب مطالبی را مطرح می‌کنند.

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان گفت: ما همواره نقدهایی را به دولت قبل داشته‌ایم و اینطور نبوده است که نقدی نکنیم حتی زمانی که من وزیر بودم هیچ وقت دربست مسائل را قبول نمی‌کردم و اگر نقدی وجود داشت من آن را می‌گفتم.

وزیر سابق ارشاد خاطرنشان کرد: نباید خدماتی که در دولت قبل صورت گرفته را نادیده بگیریم و بخواهیم تمام آن دوران را سیاه نشان دهیم در حالی که در آن دولت خدمات بسیار ارزنده‌ای صورت گرفت.

حسینی افزود: نباید خیال کنید که برجام فقط با تلاش این دولت به نتیجه رسید. اگر دستاوردهای گذشته نبود دولت فعلی روی چه مسائلی می‌خواست بحث کند و آیا طرف مقابل برای ما تره هم خرد نکرد.

وزیر سابق ارشاد در ادامه در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان اظهار کرد: کسانی که به سال ۸۸ به خیابان‌ها ریختند عزت نظام را خدشه‌دار کردند حال آنها طلبکار شدند و نظام بدهکار!

وی گفت: اینکه گفته می‌شود در سال ۸۸ و اتفاقاتی که رخ داد هر دو طرف مقصر بودن را قبول ندارم و این گفته درست نیست زیر یک عده آن زمان حاضر نشدند به قانون تمکین کنند و به مردم و نظام آسیب زدند. ما نباید هر دو طرف را یکسان ببینیم.

حسینی در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان گفت: از طیف اصولگرا نیز کسانی وجود داشتند که رد صلاحیت شدند. در نمایندگان مجلس فعلی نیز اکثر کسانی که رد صلاحیت شدند اصولگرا هستند. ما نمی‌توانیم بگوییم که شورای نگهبان براساس سلیقه رد صلاحیت‌ها را انجام داده است. آقای حسن خمینی نیز به دلیل اینکه در آزمون شرکت نکرد صلاحیتش رد شد و افراد دیگری نیز به همین دلیل رد صلاحیت شدند.

حسینی در خاتمه اظهار داشت: همه باید تلاش کنند که انتخاباتی پرشور برگزار شود و از طرفی نمایندگانی به مجلس وارد شوند که صلاحیت نمایندگی مردم را داشته باشند و بتوانند مشکلات مردم و کشور را حل کنند. مردم ما مردم فهمیده‌ای هستند و مطمئنا خودشان بهترین تصمیم را خواهند گرفت.

منبع: فارس